Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Vaser 10387147



*

nr 1038 7147


Vaser

3 delar, Gunnar Nylund & Hertha Bengtson, Rörstrand, höjd: 15-16


Utrop:

800 kr

Såld:

1.200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 16 maj 2016
kl 20:09:44


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
25/4 21:24:14 1      1.000 kr
10/5 08:11:39 2      700 kr
10/5 08:11:39 1      800 kr (Budbetjänt)
11/5 02:23:24 3      1.100 kr
16/5 20:04:44 4      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Tema
  • 16 maj

50/60-tal

På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.



Läs mer om 50/60-tal
  • Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik rörstrand skandinavien sverige vaser
  • 7188 Vaser
    + tedosor. 5 st, Kina, Porslin. Höjd: 5-13 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:45
  • 8228 Vaser
    2 st + karaff med silvermontering, Böhmen. Höjd: 2..//
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:16
  • 8069 Vaser
    2 st, porslin, bemålade. Höjd: 27-31 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:53
  • 8234 Vaser
    Böhmen, 5 st. Höjd: 15-21,5
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:03
  • 8237 Vaser
    Böhmen, glas, ett par. Höjd: 22 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:20
  • 8233 Vaser
    kristall, 2 st + skål, Höjd: 25-27,5. Diameter: 25 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:53




Ladda ner broschyr